Loading...
You are here:  Home  > 
Warning: A non-numeric value encountered in /home/thevista/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: A non-numeric value encountered in /home/thevista/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54
Calendar >  CIF 2020 Masters Wrestling Results

CIF 2020 Masters Wrestling Results

By   /  February 23, 2020  /  No Comments

    Print    

David Willauer — Masters – 108

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andre Gonzales of Poway
  • 2nd Place – Naythan Galbiso of Imperial
  • 3rd Place – Logan Robinson of Steele Canyon
  • 4th Place – Jacob Jones of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Donovan Johnston of Holtville
  • 6th Place – Dominic Pacheco of St Augustine

1st Place Match

  • Andre Gonzales (Poway) won by fall over Naythan Galbiso (Imperial) (Fall 0:47)

3rd Place Match

  • Logan Robinson (Steele Canyon) won by decision over Jacob Jones (Rancho Bernardo) (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Donovan Johnston (Holtville) won by medical forfeit over Dominic Pacheco (St Augustine) (MFF)

Masters – 115

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Bobzien of Poway
  • 2nd Place – Brandon Eusebio of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Jesus Plasencia of Eastlake
  • 4th Place – Zachary Ramos of Olympian
  • 5th Place – Mitchell Hallmark of Scripps Ranch
  • 6th Place – Christopher Guizar of Imperial

1st Place Match

  • Brock Bobzien (Poway) won by tech fall over Brandon Eusebio (Rancho Bernardo) (TF 16-0)

3rd Place Match

  • Jesus Plasencia (Eastlake) won by medical forfeit over Zachary Ramos (Olympian) (MFF)

5th Place Match

  • Mitchell Hallmark (Scripps Ranch) won by fall over Christopher Guizar (Imperial) (Fall 4:00)

Masters – 122

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnny Lopez of Poway
  • 2nd Place – Thomas Lavigne of Valley Center
  • 3rd Place – Ralph Magsino of Olympian
  • 4th Place – Anthony Maldonado of Brawley
  • 5th Place – Matthew Jordan of Valhalla
  • 6th Place – Gavin Concepcion of Rancho Bernardo

1st Place Match

  • Johnny Lopez (Poway) won by decision over Thomas Lavigne (Valley Center) (Dec 0-0)

3rd Place Match

  • Ralph Magsino (Olympian) won by forfeit over Anthony Maldonado (Brawley) (FF)

5th Place Match

  • Matthew Jordan (Valhalla) won by decision over Gavin Concepcion (Rancho Bernardo) (Dec 5-2)

Masters – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jason Miranda of Poway
  • 2nd Place – Joey Navarro of Brawley
  • 3rd Place – Andy Nguyen of Mira Mesa
  • 4th Place – Matthew Nelson of Vista
  • 5th Place – Ryan Magsino of Olympian
  • 6th Place – Brayden Concepcion of Rancho Bernardo

1st Place Match

  • Jason Miranda (Poway) won by fall over Joey Navarro (Brawley) (Fall 3:33)

3rd Place Match

  • Andy Nguyen (Mira Mesa) won by fall over Matthew Nelson (Vista) (Fall 2:43)

5th Place Match

  • Ryan Magsino (Olympian) won by fall over Brayden Concepcion (Rancho Bernardo) (Fall 2:27)

Masters – 134

Guaranteed Places

  • 1st Place – Noah Tolentino of Poway
  • 2nd Place – Santiago Garcia – Rodriguez of Rancho Buena Vista
  • 3rd Place – Ryan Badgett of Rancho Bernardo
  • 4th Place – Andres Hollenbeck of La Costa Canyon
  • 5th Place – Emery Holland of Mt Carmel
  • 6th Place – Matthew David Bui of Mira Mesa

1st Place Match

  • Noah Tolentino (Poway) won by major decision over Santiago Garcia – Rodriguez (Rancho Buena Vista) (Maj 12-3)

3rd Place Match

  • Ryan Badgett (Rancho Bernardo) won by decision over Andres Hollenbeck (La Costa Canyon) (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Emery Holland (Mt Carmel) won by decision over Matthew David Bui (Mira Mesa) (Dec 9-6)

Masters – 140

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zane Stoddard of Poway
  • 2nd Place – Joel Corella of Granite Hills
  • 3rd Place – Alexander Schwaebe of San Diego
  • 4th Place – Ricardo Castillo of Bonita Vista
  • 5th Place – Mico Gonzalez of Olympian
  • 6th Place – Samuel Wardlow of Carlsbad

1st Place Match

  • Zane Stoddard (Poway) won by major decision over Joel Corella (Granite Hills) (Maj 14-0)

3rd Place Match

  • Alexander Schwaebe (San Diego) won by major decision over Ricardo Castillo (Bonita Vista) (Maj 10-2)

5th Place Match

  • Mico Gonzalez (Olympian) won by decision over Samuel Wardlow (Carlsbad) (Dec 10-3)

Masters – 147

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aaron Gandara of Poway
  • 2nd Place – Jaden Le of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Jose Gutierrez of Brawley
  • 4th Place – Antonio Navarro of Vista
  • 5th Place – Ivan Miramontes of Granite Hills
  • 6th Place – Sebastian Day of Mt Carmel

1st Place Match

  • Aaron Gandara (Poway) won by decision over Jaden Le (Rancho Bernardo) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Jose Gutierrez (Brawley) won by decision over Antonio Navarro (Vista) (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Ivan Miramontes (Granite Hills) won by decision over Sebastian Day (Mt Carmel) (Dec 10-8)

Masters – 154

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Badgett of Rancho Bernardo
  • 2nd Place – Christian Navida of Poway
  • 3rd Place – Omar Rosas of Central Union
  • 4th Place – Devhante Hayes of Mira Mesa
  • 5th Place – Alejandro Llarena of Olympian
  • 6th Place – Preston Brewer of Brawley

1st Place Match

  • Tyler Badgett (Rancho Bernardo) won by decision over Christian Navida (Poway) (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Omar Rosas (Central Union) won by decision over Devhante Hayes (Mira Mesa) (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Alejandro Llarena (Olympian) won by decision over Preston Brewer (Brawley) (Dec 12-6)

Masters – 162

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paul Ortiz of Imperial
  • 2nd Place – Jacob Vale of Poway
  • 3rd Place – Cade Porterfield of La Costa Canyon
  • 4th Place – Andrew Han of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Matt Jarvis of San Marcos
  • 6th Place – Vicente Navarro of Vista

1st Place Match

  • Paul Ortiz (Imperial) won by decision over Jacob Vale (Poway) (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Cade Porterfield (La Costa Canyon) won by major decision over Andrew Han (Rancho Bernardo) (Maj 12-3)

5th Place Match

  • Matt Jarvis (San Marcos) won by medical forfeit over Vicente Navarro (Vista) (MFF)

Masters – 172

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Hernandez of Poway
  • 2nd Place – Alan Carrillo of Brawley
  • 3rd Place – Noah Rupp of Maranatha Christian
  • 4th Place – Sebastian Anderson of Westview
  • 5th Place – Lex Lo of Helix Charter
  • 6th Place – Mario Albarran of Rancho Buena Vista

1st Place Match

  • Alex Hernandez (Poway) won by forfeit over Alan Carrillo (Brawley) (FF)

3rd Place Match

  • Noah Rupp (Maranatha Christian) won by fall over Sebastian Anderson (Westview) (Fall 2:27)

5th Place Match

  • Lex Lo (Helix Charter) won by decision over Mario Albarran (Rancho Buena Vista) (Dec 11-4)

Masters – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joseph Curtis of La Costa Canyon
  • 2nd Place – Javen Jovero of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Braden Pease of Poway
  • 4th Place – Xavier Jones of Valley Center
  • 5th Place – Benjamin Alvarez of Southwest (El Centro)
  • 6th Place – Maxemiliano Guilin of Vincent Memorial

1st Place Match

  • Joseph Curtis (La Costa Canyon) won by decision over Javen Jovero (Rancho Bernardo) (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Braden Pease (Poway) won by major decision over Xavier Jones (Valley Center) (Maj 11-3)

5th Place Match

  • Benjamin Alvarez (Southwest (El Centro)) won by fall over Maxemiliano Guilin (Vincent Memorial) (Fall 4:05)

Masters – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shane Hansen of Oceanside
  • 2nd Place – Laith Gilmore of Poway
  • 3rd Place – Kurtis Modlin of Mira Mesa
  • 4th Place – Nicholas Blanchard of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Michael Miller of Bonita Vista
  • 6th Place – Carlos Hernandez of Fallbrook

1st Place Match

  • Shane Hansen (Oceanside) won by decision over Laith Gilmore (Poway) (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Kurtis Modlin (Mira Mesa) won by fall over Nicholas Blanchard (Rancho Bernardo) (Fall 1:31)

5th Place Match

  • Michael Miller (Bonita Vista) won by major decision over Carlos Hernandez (Fallbrook) (Maj 14-0)

Masters – 222

Guaranteed Places

  • 1st Place – Charles Geffroy of Poway
  • 2nd Place – Joseph Kim of Canyon Crest Academy
  • 3rd Place – Fernie Reyes of San Pasqual
  • 4th Place – Marcus Nguyen of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Javier Reyes of Orange Glen
    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

Niko Holm Named Head Coach Of Waveriders

Read More →