Loading...
You are here:  Home  >  Calendar >  2023 Carlsbad Invitational Wrestling Tournament Results

2023 Carlsbad Invitational Wrestling Tournament Results

By   /  December 4, 2023  /  No Comments

    Print    

Torrey Pines Falcons takes 2023 Carlsbad Wrestling Invitational

David Willauer – Varsity 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Esquivel of El Dorado
  • 2nd Place – Hector Cahue of Carlsbad
  • 3rd Place – Gabriel Vargas of Ramona
  • 4th Place – Anthony Strahm of Holtville
  • 5th Place – Lucus Lucent of MT. Carmel
  • 6th Place – Aiden Anselmo of Helix

1st Place Match

  • Dylan Esquivel (El Dorado) won in overtime over Hector Cahue (Carlsbad) (OT 5-3)

3rd Place Match

  • Gabriel Vargas (Ramona) won by decision over Anthony Strahm (Holtville) (Dec 3-2)

5th Place Match

Lucus Lucent (MT. Carmel) won by fall over Aiden Anselmo (Helix) (Fall 1:34)

Varsity – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Benjamin Limentang of Brawley
  • 2nd Place – Fernando Rivera of Holtville
  • 3rd Place – Greyson Jimenez Cruz of Rancho Buena Vista
  • 4th Place – Eric Aguilar of Escondido
  • 5th Place – Julius Bey of Helix
  • 6th Place – Finn Janetzke of MT. Carmel

1st Place Match

  • Benjamin Limentang (Brawley) won by fall over Fernando Rivera (Holtville) (Fall 0:31)

3rd Place Match

  • Greyson Jimenez Cruz (Rancho Buena Vista) won by medical forfeit over Eric Aguilar (Escondido) (MFF)

5th Place Match

  • Julius Bey (Helix) won by fall over Finn Janetzke (MT. Carmel) (Fall 0:36)

Varsity – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anthony Juarez of Brawley
  • 2nd Place – Carter Bolt of Torrey Pines
  • 3rd Place – Logan Barrera of Ramona
  • 4th Place – Bradon Eilers of Rancho Buena Vista
  • 5th Place – Elijah Hosseini of Scripps Ranch
  • 6th Place – Felipe Martinez of Del Norte

1st Place Match

  • Anthony Juarez (Brawley) won by major decision over Carter Bolt (Torrey Pines) (Maj 10-2)

3rd Place Match

  • Logan Barrera (Ramona) won by decision over Bradon Eilers (Rancho Buena Vista) (Dec 11-9)

5th Place Match

  • Elijah Hosseini (Scripps Ranch) won by medical forfeit over Felipe Martinez (Del Norte) (MFF)

Varsity – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nic Brockson of Fallbrook
  • 2nd Place – Roman Zelenka of Carlsbad
  • 3rd Place – Jaehee Kim of MT. Carmel
  • 4th Place – Philip Honda of Helix
  • 5th Place – Dante Selway of El Dorado
  • 6th Place – Cash Schreiber of Eastlake

1st Place Match

  • Nic Brockson (Fallbrook) won by decision over Roman Zelenka (Carlsbad) (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Jaehee Kim (MT. Carmel) won by decision over Philip Honda (Helix) (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Dante Selway (El Dorado) won by medical forfeit over Cash Schreiber (Eastlake) (MFF)

Varsity – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moses Correa of El Dorado
  • 2nd Place – Esteban Medina of Steele Canyon
  • 3rd Place – Eliel Santiago of Mission Hills
  • 4th Place – Keisen Umali of Torrey Pines
  • 5th Place – Micah Kollmeyer of Scripps Ranch
  • 6th Place – Liam Baker of Escondido

1st Place Match

  • Moses Correa (El Dorado) won by decision over Esteban Medina (Steele Canyon) (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Eliel Santiago (Mission Hills) won by fall over Keisen Umali (Torrey Pines) (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Micah Kollmeyer (Scripps Ranch) won by medical forfeit over Liam Baker (Escondido) (MFF)

Varsity – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Wright of San Pasqual
  • 2nd Place – Luis Gonzalez of Rancho Buena Vista
  • 3rd Place – Tyler Patel of MT. Carmel
  • 4th Place – Ramon Castro of Brawley
  • 5th Place – Matthew James of El Dorado
  • 6th Place – Daniel Wilson of Fallbrook

1st Place Match

  • Josh Wright (San Pasqual) won by major decision over Luis Gonzalez (Rancho Buena Vista) (Maj 12-4)

3rd Place Match

  • Tyler Patel (MT. Carmel) won by fall over Ramon Castro (Brawley) (Fall 3:09)

5th Place Match

  • Matthew James (El Dorado) won by fall over Daniel Wilson (Fallbrook) (Fall 3:06)

Varsity – 144

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dion Johnston of Holtville
  • 2nd Place – Jack Hamilton of Scripps Ranch
  • 3rd Place – Jonathan Moedano of Mission Hills
  • 4th Place – Edgar Martinez of San Pasqual
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Vincent Lam of Eastlake
  • 6th Place – Sebastian Nieto of El Dorado

1st Place Match

  • Dion Johnston (Holtville) won by decision over Jack Hamilton (Scripps Ranch) (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Jonathan Moedano (Mission Hills) won by fall over Edgar Martinez (San Pasqual) (Fall 1:24)

5th Place Match

  • Sebastian Nieto (El Dorado) and Vincent Lam (Eastlake) (DFF)

Varsity – 150

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Navarro of Holtville
  • 2nd Place – Jacob Vazquez of Steele Canyon
  • 3rd Place – Jay Totanes of Vista
  • 4th Place – Langdon Mullica of Westview
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Kayden MacIsaac of MT. Carmel
  • 6th Place – David Perez of Mission Hills

1st Place Match

  • Mason Navarro (Holtville) won by fall over Jacob Vazquez (Steele Canyon) (Fall 3:22)

3rd Place Match

  • Jay Totanes (Vista) won by decision over Langdon Mullica (Westview) (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Kayden MacIsaac (MT. Carmel) and David Perez (Mission Hills) (DFF)

Varsity – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Israel Enciso of Mission Hills
  • 2nd Place – Harrison Koenig of Carlsbad
  • 3rd Place – Kevin Cheeseman of MT. Carmel
  • 4th Place – Liam Gonzalez of Ramona
  • 5th Place – Nathan Bergren of Westview
  • 6th Place – Wyatt Hollingsworth of Torrey Pines

1st Place Match

  • Israel Enciso (Mission Hills) won by fall over Harrison Koenig (Carlsbad) (Fall 5:33)

3rd Place Match

  • Kevin Cheeseman (MT. Carmel) won by fall over Liam Gonzalez (Ramona) (Fall 0:34)

5th Place Match

  • Nathan Bergren (Westview) won by fall over Wyatt Hollingsworth (Torrey Pines) (Fall 2:13)

Varsity – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnathan Kaiser of Steele Canyon
  • 2nd Place – Noah Nielsen of Brawley
  • 3rd Place – Kingsley Frank of Helix
  • 4th Place – Audie O`Neal of Ramona
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Brayden Zingano of Eastlake
  • 6th Place – Leo Pedregal of Eastlake

1st Place Match

  • Johnathan Kaiser (Steele Canyon) won by fall over Noah Nielsen (Brawley) (Fall 3:07)

3rd Place Match

  • Kingsley Frank (Helix) won by fall over Audie O`Neal (Ramona) (Fall 3:54)

5th Place Match

  • Leo Pedregal (Eastlake) and Brayden Zingano (Eastlake) (DFF)

Varsity – 175

Guaranteed Places

  • 1st Place – Iyland Calvo of MT. Carmel
  • 2nd Place – Josh Preske of Torrey Pines
  • 3rd Place – Edrey Velasquez Jr. of San Marcos
  • 4th Place – Anthony Garcia of Steele Canyon
  • 5th Place – Jason Keizer of Orange Glen
  • 6th Place – Victor Smith of Helix

1st Place Match

  • Iyland Calvo (MT. Carmel) won by decision over Josh Preske (Torrey Pines) (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Edrey Velasquez Jr. (San Marcos) won by decision over Anthony Garcia (Steele Canyon) (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Jason Keizer (Orange Glen) won by fall over Victor Smith (Helix) (Fall 3:34)

Varsity – 190

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ja`Kar Carter of Helix
  • 2nd Place – Mahiro Okazaki of Torrey Pines
  • 3rd Place – Oscar Sanchez of San Pasqual
  • 4th Place – Hendrix Lynn of Scripps Ranch
  • 5th Place – Eric Ramos of Eastlake
  • 6th Place – Jacob Hamilton of Del Norte

1st Place Match

  • Ja`Kar Carter (Helix) won by decision over Mahiro Okazaki (Torrey Pines) (Dec 10-9)

3rd Place Match

  • Oscar Sanchez (San Pasqual) won by fall over Hendrix Lynn (Scripps Ranch) (Fall 6:15)

5th Place Match

  • Eric Ramos (Eastlake) won by fall over Jacob Hamilton (Del Norte) (Fall 4:48)

Varsity – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grady Lawson of El Dorado
  • 2nd Place – Ahlijah Davis of Helix
  • 3rd Place – Nyeem Jones of El Camino
  • 4th Place – Andres Martinez of El Dorado
  • 5th Place – Ryan Afshar of Torrey Pines
  • 6th Place – Jorge Cruz of Vista

1st Place Match

  • Grady Lawson (El Dorado) won by fall over Ahlijah Davis (Helix) (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Nyeem Jones (El Camino) won by fall over Andres Martinez (El Dorado) (Fall 4:38)

5th Place Match

  • Ryan Afshar (Torrey Pines) won by no contest over Jorge Cruz (Vista) (NC)

Varsity – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colin Chan of El Dorado
  • 2nd Place – Christopher Gomes of MT. Carmel
  • 3rd Place – Ansu Perez of Torrey Pines
  • 4th Place – Joaquin Leon of Ramona
  • 5th Place – Isaiah DeLa Rosa of Rancho Buena Vista
  • 6th Place – Marcos Reyes Alonzo of Orange Glen

1st Place Match

  • Colin Chan (El Dorado) won by decision over Christopher Gomes (MT. Carmel) (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Ansu Perez (Torrey Pines) won by fall over Joaquin Leon (Ramona) (Fall 0:42)

5th Place Match

  • Isaiah DeLa Rosa (Rancho Buena Vista) won by decision over Marcos Reyes Alonzo (Orange Glen) (Dec 4-3)

JV – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evan Baker of Escondido
  • 2nd Place – Asher Hannaman of Westview
  • 6th Place – Peter French of MT. Carmel
  • 6th Place – German Gutierrez of Mission Hills

1st Place Match

  • Evan Baker (Escondido) won by decision over Asher Hannaman (Westview) (Dec 3-2)

3rd Place Match

5th Place Match

JV – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaiah Franco of Helix
  • 2nd Place – Zephyr Aubuchon of Carlsbad
  • 6th Place – Mason A. Clowminzer of San Marcos
  • 6th Place – Grant Gapusan of MT. Carmel

1st Place Match

  • Isaiah Franco (Helix) won by decision over Zephyr Aubuchon (Carlsbad) (Dec 4-1)

JV – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luca Antonelli of Torrey Pines
  • 2nd Place – Brandon Basto of Del Norte
  • 6th Place – Isaac Jimenez of Westview
  • 6th Place – Christian Ripa of Mission Vista

1st Place Match

  • Luca Antonelli (Torrey Pines) won by fall over Brandon Basto (Del Norte) (Fall 3:00)

JV – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Tung of Scripps Ranch
  • 2nd Place – Marcus Busse of Del Norte
  • 6th Place – Jonathan Perez of Orange Glen
  • 6th Place – Aj Stevens of San Marcos

1st Place Match

  • Matthew Tung (Scripps Ranch) won by fall over Marcus Busse (Del Norte) (Fall 1:00)

JV – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Fortuna of Del Norte
  • 2nd Place – Noah Nacionales of Steele Canyon
  • 6th Place – Yael Perez of Escondido
  • 6th Place – Amir Adato of Torrey Pines

1st Place Match

  • Christian Fortuna (Del Norte) won by decision over Noah Nacionales (Steele Canyon) (Dec 9-4)

JV – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Chan of MT. Carmel
  • 2nd Place – William French of MT. Carmel
  • 6th Place – Nicolas Weiscopf of Mission Vista
  • 6th Place – Jacob Sommerfeld of El Dorado

1st Place Match

  • Tyler Chan (MT. Carmel) won by decision over William French (MT. Carmel) (Dec 4-2)

JV – 144

Guaranteed Places

  • 1st Place – William Carr of Steele Canyon
  • 2nd Place – Adam Torres of El Dorado
  • 6th Place – Jonathan Atlante of Westview
  • 6th Place – Jack Kaffka of Torrey Pines

1st Place Match

  • William Carr (Steele Canyon) won by decision over Adam Torres (El Dorado) (Dec 6-0)

JV – 150

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyson Valencia of MT. Carmel
  • 2nd Place – Julian Iglesias of Eastlake
  • 6th Place – Ismael Lopez-Rodriguez of San Marcos
  • 6th Place – Isaac Kazi of Carlsbad

1st Place Match

  • Tyson Valencia (MT. Carmel) won by decision over Julian Iglesias (Eastlake) (Dec 10-3)

JV – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Rivas of El Dorado
  • 2nd Place – Diego Valdez of Mission Vista
  • 6th Place – Owen Horvath of Helix
  • 6th Place – Ahmad Qais Jamili of Del Norte

1st Place Match

  • Matthew Rivas (El Dorado) won by fall over Diego Valdez (Mission Vista) (Fall 4:00)

JV – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Henderson of Scripps Ranch
  • 2nd Place – Breydan Buquet of Steele Canyon
  • 6th Place – Quentin Kane of Steele Canyon
  • 6th Place – Joe Canepa of Pt. Loma

1st Place Match

  • David Henderson (Scripps Ranch) won by fall over Breydan Buquet (Steele Canyon) (Fall 1:00)

JV – 175

Guaranteed Places

  • 1st Place – Edgar Quezada-Molina of San Marcos
  • 2nd Place – Ruslan Beremov of Torrey Pines
  • 6th Place – Michael Lindley of Steele Canyon
  • 6th Place – George Escobar of Holtville

1st Place Match

  • Edgar Quezada-Molina (San Marcos) won by major decision over Ruslan Beremov (Torrey Pines) (Maj 19-5)

JV – 190

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shay Farkash of Torrey Pines
  • 2nd Place – Wyatt Carr of Steele Canyon
  • 6th Place – Ian Harry of Eastlake
  • 6th Place – Ryland Sullivan of MT. Carmel

1st Place Match

  • Shay Farkash (Torrey Pines) won by decision over Wyatt Carr (Steele Canyon) (Dec 8-1)

JV – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Martinez of Vista
  • 2nd Place – Juan Martinez of San Marcos
  • 6th Place – Brandon Alecio of Vista
  • 6th Place – Saul Martinez of Vista

1st Place Match

  • David Martinez (Vista) won by fall over Juan Martinez (San Marcos) (Fall 2:58)

JV – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mario Mejia of Vista
  • 2nd Place – Rafael Naranjo of Mission Hills
  • 6th Place – Friday Pollard of Escondido
  • 6th Place – Cameron Haynie of MT. Carmel

1st Place Match

  • Mario Mejia (Vista) won by fall over Rafael Naranjo (Mission Hills) (Fall 2:54)
    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

North County Athletes in MLB & Minor League Baseball

Read More →