Loading...
You are here:  Home  > 
Warning: Use of undefined constant single - assumed 'single' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: Use of undefined constant ai1ec_event - assumed 'ai1ec_event' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: Use of undefined constant single - assumed 'single' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54

Warning: Use of undefined constant ai1ec_event - assumed 'ai1ec_event' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54

Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54
Calendar >  Ask The Pro

Ask The Pro

By   /  February 14, 2024  /  No Comments

    Print    

Derek: My friends always go to Costco and swear by buying groceries in bulk especially since I’m trying to meal prep. They claim I will save a ton of money if I buy in bulk. Is that true? 

Megan: When looking at the price comparison of certain items, sometimes buying them in bulk is the way to save money. This isn’t true for all items, particularly those that are perishable like fruits and vegetables or sometimes dairy (milk). These items might go bad before you can have them and then the value of bulk cost would be lost. However, let’s say you ate oatmeal every morning for breakfast. When I looked up a popular brand cost at the grocery store for oatmeal it is $6.79/2.6 lbs = $2.61

This same brand in bulk is $15.99/10 lbs = $1.60 

So yes, there is a price cut and this can be true for other items like cereals, rice, and canned goods. It just depends what you buy and at the rate you consume it. However, most trends show buying in bulk does save some money on foods. 

If you have a question for Dr. FIT, email her at everybodysfit@gmail.com and be sure to check out her websites www.everybodysfitoceanside.com and www.mindfulbodys.com

    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

  • Published: 2 months ago on February 14, 2024
  • By:
  • Last Modified: February 14, 2024 @ 1:21 am
  • Filed Under: The Back Page
  • Tagged With:

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

Ask The Pro

Read More →