Loading...
You are here:  Home  > 
Warning: Use of undefined constant single - assumed 'single' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: Use of undefined constant ai1ec_event - assumed 'ai1ec_event' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 38

Warning: Use of undefined constant single - assumed 'single' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54

Warning: Use of undefined constant ai1ec_event - assumed 'ai1ec_event' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54

Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/thevistapress.com/public_html/wp-content/themes/dailypress/include/breadcrumbs.php on line 54
Calendar >  Wrestling Results of the 2020 San Pasqual Invitational

Wrestling Results of the 2020 San Pasqual Invitational

By   /  January 26, 2020  /  No Comments

    Print    

David Willauer – Wrestling results for San Pasqual Wrestling Invitational.

1OlympianOlyp202.0
2Mira MesaMirM194.0
3BrawleyBraw137.0
4Patrick HenryPatH135.0
5West HIllsWstH130.0
6Mt CarmelMt C120.0
7HoltvilleHolt94.5
8Central UnionC U87.5
9GrossmontGros77.0
10Valley CenterVlyC77.0
11San PasqualSanP70.0
12Rancho BernardoRB63.0
13EastlakeEstL50.5
14CarlsbadCbad44.0
15ClairemontClar43.0
16Mission HILLSMisH37.5
17Mt MiguelMt M27.0
18SerraSera20.0
19Army and NavyAnN15.0
20 20 Sage Creek 7.0

Varsity – 108 Guaranteed Places
1st Place – Donovan Johnston of Holtville
2nd Place – Ian Janetzke of Rancho Bernardo
3rd Place – Ivan Arriaga of San Pasqual
4th Place – Andrew Mercado of Grossmont
5th Place – Wyatt Costa of Olympian
6th Place – Max Kaufman of Clairemont

1st Place Match
  • Donovan Johnston (Holtville) won by fall over Ian Janetzke (Rancho Bernardo) (Fall 4:41)
3rd Place Match
  • Ivan Arriaga (San Pasqual) won by fall over Andrew Mercado (Grossmont) (Fall 4:59)
5th Place Match
  • Wyatt Costa (Olympian) won by fall over Max Kaufman (Clairemont) (Fall 1:46)
Varsity – 115
Guaranteed Places
  • 1st Place – Zachary Ramos of Olympian
  • 2nd Place – Calel Velasco of Mira Mesa
  • 3rd Place – Jesus Plasencia of Eastlake
  • 4th Place – Chris Tanner of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Logan Kalica of Patrick Henry
  • 6th Place – Jake Reedholm of Clairemont
1st Place Match
  • Zachary Ramos (Olympian) won by fall over Calel Velasco (Mira Mesa) (Fall 5:23)
3rd Place Match
  • Jesus Plasencia (Eastlake) won by decision over Chris Tanner (Rancho Bernardo) (Dec 4-0)
5th Place Match
  • Logan Kalica (Patrick Henry) won by fall over Jake Reedholm (Clairemont) (Fall 3:58)

Varsity – 122

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anthony Maldonado of Brawley
  • 2nd Place – Ralph Magsino of Olympian
  • 3rd Place – Dorian Parker of Carlsbad
  • 4th Place – Blake Lopez of Mt Carmel
  • 5th Place – Zachary Antonio of Mira Mesa
  • 6th Place – Tomas Jacobo of Eastlake

1st Place Match

Anthony Maldonado (Brawley) won by decision over Ralph Magsino (Olympian) (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Dorian Parker (Carlsbad) won over Blake Lopez (Mt Carmel) (OTHR1)

5th Place Match

  • Zachary Antonio (Mira Mesa) won over Tomas Jacobo (Eastlake) (OTHR1)
Varsity – 128
Guaranteed Places
  • 1st Place – Ryan Magsino of Olympian
  • 2nd Place – Andy Nguyen of Mira Mesa
  • 3rd Place – Johnny Donzella of Rancho Bernardo
  • 4th Place – Daniel Camillo of Brawley
  • 5th Place – Andre Cabanilla of Mt Carmel
  • 6th Place – Richie Liscum of Patrick Henry
1st Place Match
  • Ryan Magsino (Olympian) won by decision over Andy Nguyen (Mira Mesa) (Dec 6-5)
3rd Place Match
  • Johnny Donzella (Rancho Bernardo) won over Daniel Camillo (Brawley) (OTHR1)
5th Place Match
  • Andre Cabanilla (Mt Carmel) won over Richie Liscum (Patrick Henry) (OTHR1)
Varsity – 134
Guaranteed Places
  • 1st Place – Emery Holland of Mt Carmel
  • 2nd Place – Justin Zingale of West HIlls
  • 3rd Place – Evan Adler of Patrick Henry
  • 4th Place – Matthew David Bui of Mira Mesa
  • 5th Place – Sam Wardlow of Carlsbad
  • 6th Place – Donavan Ruelas of Valley Center
1st Place Match
  • Emery Holland (Mt Carmel) won by decision over Justin Zingale (West HIlls) (Dec 11-4)
3rd Place Match
  • Evan Adler (Patrick Henry) won over Matthew David Bui (Mira Mesa) (OTHR1)
5th Place Match
  • Sam Wardlow (Carlsbad) won over Donavan Ruelas (Valley Center) (OTHR1)
Varsity – 140
Guaranteed Places
  • 1st Place – Mico Gonzalez of Olympian
  • 2nd Place – Sebastian Coates of Grossmont
  • 3rd Place – Gavin Kaminski of Mira Mesa
  • 4th Place – Ever Dearborn of West HIlls
  • 5th Place – Caleb Holland of Mt Carmel
  • 6th Place – Elijah Vinoray of Patrick Henry
1st Place Match
  • Mico Gonzalez (Olympian) won by major decision over Sebastian Coates (Grossmont) (Maj 12-4)
3rd Place Match
  • Gavin Kaminski (Mira Mesa) won by fall over Ever Dearborn (West HIlls) (Fall 0:21)
5th Place Match
  • Caleb Holland (Mt Carmel) won over Elijah Vinoray (Patrick Henry) (OTHR1)
Varsity – 147
Guaranteed Places
  • 1st Place – Richard Garcia of Holtville
  • 2nd Place – Jose Gutierrez of Brawley
  • 3rd Place – Jonathan Villar Cantar of Mira Mesa
  • 4th Place – Francisco Senteno of Mission HILLS
  • 5th Place – Aram Zavala of Central Union
  • 6th Place – Jacob Neiman of Olympian
1st Place Match
  • Richard Garcia (Holtville) won by fall over Jose Gutierrez (Brawley) (Fall 4:26)
3rd Place Match
  • Jonathan Villar Cantar (Mira Mesa) won by fall over Francisco Senteno (Mission HILLS) (Fall 2:56)
5th Place Match
  • Aram Zavala (Central Union) won over Jacob Neiman (Olympian) (OTHR1)
Varsity – 154
Guaranteed Places
  • 1st Place – Omar Rosas of Central Union
  • 2nd Place – Devhante Hayes of Mira Mesa
  • 3rd Place – Alejandro Llarena of Olympian
  • 4th Place – Norman Stone of West HIlls
  • 5th Place – Angel Godoy of Patrick Henry
  • 6th Place – Alejandro Flores of Brawley
1st Place Match
  • Omar Rosas (Central Union) won by decision over Devhante Hayes (Mira Mesa) (Dec 5-0)
3rd Place Match
  • Alejandro Llarena (Olympian) won by decision over Norman Stone (West HIlls) (Dec 9-8)
5th Place Match
  • Angel Godoy (Patrick Henry) won over Alejandro Flores (Brawley) (OTHR1)
Varsity – 162
Guaranteed Places
  • 1st Place – Michael Esquer of Olympian
  • 2nd Place – Erik Hofer of Clairemont
  • 3rd Place – Jayden Davis of Patrick Henry
  • 4th Place – Steven Solis of Brawley
  • 5th Place – Dominic Lobaugh of West HIlls
  • 6th Place – Andres Virgen-Gonzales of Grossmont
1st Place Match
  • Michael Esquer (Olympian) won by decision over Erik Hofer (Clairemont) (Dec 5-0)
3rd Place Match
  • Jayden Davis (Patrick Henry) won over Steven Solis (Brawley) (OTHR1)
5th Place Match
  • Dominic Lobaugh (West HIlls) won by fall over Andres Virgen-Gonzales (Grossmont) (Fall 0:56)
Varsity – 172
Guaranteed Places
  • 1st Place – Alan Carrillo of Brawley
  • 2nd Place – John Johnson of Olympian
  • 3rd Place – David Hetter of Patrick Henry
  • 4th Place – Jax Murren of Valley Center
  • 5th Place – Dominic Holthaus of Army and Navy
  • 6th Place – Jake Gibson of West HIlls
1st Place Match
  • Alan Carrillo (Brawley) won by decision over John Johnson (Olympian) (Dec 6-1)
3rd Place Match
  • David Hetter (Patrick Henry) won over Jax Murren (Valley Center) (OTHR1)
5th Place Match
  • Dominic Holthaus (Army and Navy) won over Jake Gibson (West HIlls) (OTHR1)
Varsity – 184
Guaranteed Places
  • 1st Place – Xavier Jones of Valley Center
  • 2nd Place – Kellen Foster of Patrick Henry
  • 3rd Place – Kevin Aganza of Central Union
  • 4th Place – Quincy Snipes of Mt Miguel
  • 5th Place – Brandon Susana of Olympian
  • 6th Place – Colin Muth of San Pasqual
1st Place Match
  • Xavier Jones (Valley Center) won by fall over Kellen Foster (Patrick Henry) (Fall 1:26)
3rd Place Match
  • Kevin Aganza (Central Union) won by major decision over Quincy Snipes (Mt Miguel) (Maj 14-1)
5th Place Match
  • Brandon Susana (Olympian) won by fall over Colin Muth (San Pasqual) (Fall 3:55)
Varsity – 197
Guaranteed Places
  • 1st Place – Kurtis Modlin of Mira Mesa
  • 2nd Place – Parker Bell of West HIlls
  • 3rd Place – James Shaffner of Mt Carmel
  • 4th Place – Jeramiah Higgins of Holtville
  • 5th Place – Jose Gomez of San Pasqual
  • 6th Place – Richard Covarrubias of Eastlake
1st Place Match
  • Kurtis Modlin (Mira Mesa) won by fall over Parker Bell (West HIlls) (Fall 2:14)
3rd Place Match
  • James Shaffner (Mt Carmel) won by injury default over Jeramiah Higgins (Holtville) (Inj. 0:00)
5th Place Match
  • Jose Gomez (San Pasqual) won by decision over Richard Covarrubias (Eastlake) (Dec 7-1)
Varsity – 222
Guaranteed Places
  • 1st Place – Andrew Castillo of Central Union
  • 2nd Place – Fernie Reyes of San Pasqual
  • 3rd Place – Jeffrey Dotson of Patrick Henry
  • 4th Place – Westley Simmons of Mt Carmel
  • 5th Place – Connor McDowell of West HIlls
  • 6th Place – Aiden Haimovitch of Mira Mesa
1st Place Match
  • Andrew Castillo (Central Union) won by decision over Fernie Reyes (San Pasqual) (Dec 7-3)
3rd Place Match
  • Jeffrey Dotson (Patrick Henry) won by fall over Westley Simmons (Mt Carmel) (Fall 1:49)
5th Place Match
  • Connor McDowell (West HIlls) won by injury default over Aiden Haimovitch (Mira Mesa) (Inj. 0:00)
Varsity – 287
Guaranteed Places
  • 1st Place – Cameron Fuller of Valley Center
  • 2nd Place – Darryn White of Grossmont
  • 3rd Place – Javier Martinez of Brawley
  • 4th Place – Ricardo Mendez of Holtville
  • 5th Place – Andrew White of Mira Mesa
  • 6th Place – Juan Sanchez of Carlsbad
1st Place Match
  • Cameron Fuller (Valley Center) won by fall over Darryn White (Grossmont) (Fall 5:23)
3rd Place Match
  • Javier Martinez (Brawley) won by fall over Ricardo Mendez (Holtville) (Fall 4:09)
5th Place Match
  • Andrew White (Mira Mesa) won by forfeit over Juan Sanchez (Carlsbad) (FF)
    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

North County High School Basketball Scores

Read More →